

Darba meklēšanas stratēģijas digitālajā laikmetā.
Mūsdienu darba tirgus ir dinamisks un nepārtraukti attīstās, kļūstot arvien digitalizētāks. Internets un tiešsaistes rīki ir pilnībā mainījuši darba meklēšanas procesu, piedāvājot plašākas iespējas, taču vienlaikus arī prasot no darba meklētājiem jaunas prasmes un proaktīvu pieeju. Latvijā, tāpat kā citur pasaulē, digitālā vide ir kļuvusi par galveno darba devēju un darba ņēmēju saskares punktu.
Kā atrast savu vietu darba tirgū?
1. Maksimāli izmanto vakanču portālus.
Ja aktīvi meklē jaunu darbu, vakanču portāliem ir jākļūst par ikdienas rīkiem. Lielākā daļa darba sludinājumu portālu piedāvā iespēju saņemt e-pasta ziņas par jaunām vakancēm, kuras atbilst Taviem kritērijiem (amatam, nozarei, atrašanās vietai, atalgojumam u.c.). Tas ietaupīs laiku un nodrošinās, ka nepalaidīsi garām svarīgus darba piedāvājumus.
Pārskatot sludinājumus, izmanto meklēšanas filtrus (nozare, atalgojuma līmenis, darba veids – pilna/nepilna laika, attālināti utt.), lai precizētu meklēšanu un atrastu sev visatbilstošākās vakances.
Pamanot sev interesējošu vakanci, pirms sūti pieteikumu, noteikti pārlūko savu CV, lai pārliecinātos, ka CV un motivācijas vēstule (ja tā tiek prasīta) satur svarīgākos atslēgvārdus no konkrētās vakances apraksta. Kādēļ? Daudzi uzņēmumi izmanto automatizētas sistēmas, lai skenētu pieteikumus, meklējot atslēgvārdus, kas atbilst darba aprakstam. Turklāt būtiskāko atslēgvārdu norādīšana, palielina iespēju, ka Tavs CV tiks pamanīts starp citiem (citos mūsu ieteikumos par veiksmīga CV sagatavošanu vari ieskatīties mūsu iepriekšējā ierakstā.
2. Sociālo mediju un tiešsaistes resursu izmantošana.
Izmanto LinkedIn piedāvātās iespējas!
Tavs LinkedIn profils ir kā Tava digitālā vizītkarte. Pārliecinies, ka tajā ir norādīta visa prasītā informācija, profils ir profesionāls un atspoguļo Tavas prasmes, pieredzi un karjeras mērķus. Izmanto tajā kvalitatīvu profila bildi un regulāri atjauno informāciju.
Personāla atlasē LinkedIn bieži izmanto, lai veiktu tiešo kandidātu uzrunāšanu. Tādēļ, ja esi darba meklējumos, seko līdzi vai nav saņemta kāda vēstule ar aicinājumu izskatīt vakanci. Pieredze rāda, ka bieži vien darba meklētāji, lai gan profilā norādījuši "open to work", ļoti novēloti atbild uz vēstulēm ar aicinājumu iepazīties ar kādu profilam atbilstošu vakanci.
Izmanto LinkedIn opcijas "Ieteikumi" (Recommendations) un "apstiprinājumi" (Endorsements). Palūdz kolēģiem un vadītājiem sniegt ieteikumus par Tavu darbu un prasmēm. Tas pozitīvi papildinās profilu, izcels Tevi starp citiem LinkedIn lietotājiem. Saskaņā ar LinkedIn veiktajiem pētījumiem, profili ar ieteikumiem saņem ievērojami vairāk skatījumu.
Tīklošanās (Networking) LinkedIn platformā:
Pievienojies sev interesējošām nozares grupām un iesaisties diskusijās, komentē aktuālās tēmas un veido kontaktus ar profesionāļiem šajā jomā.
Pieseko uzņēmumiem, kuros vēlies strādāt. Tādējādi būsi informēts par jaunākajām vakancēm, uzņēmuma kultūru, attīstības plāniem, komandu utt. Nebaidies uzrunāt šo uzņēmumu HR speciālistus/vadītājus tieši. Ja arī konkrētajā brīdī nebūs neviena aktuāla vakance, Tava interese ļoti iespējams tiks ņemta vērā un CV var tikt iekļauts kandidātu datu bāzē.
Citu sociālo mediju (Facebook, Instagram u.c.) iespējas:
Daudzi Latvijas uzņēmumi, īpaši mazie un vidējie, izmanto Facebook, lai publicētu vakances savās lapās vai darba piedāvājumu grupās. Seko uzņēmumu lapām gan Facebook, gan Instagram un pievienojieties Facebook vakanču grupām.
Atceries, ka potenciālie darba devēji bieži pārbauda kandidātu sociālo mediju kontus. CareerBuilder aptaujas dati parāda, ka 70% darba devēju pārbauda kandidātu sociālos kontus. Pārliecinieties, ka Tavi publiskie profili ir profesionāli un atspoguļo Tevi no labākās puses.

3. Slēptais darba tirgus un kā tam piekļūt.
Daļa vakanču nekad netiek publiski izsludinātas. Karjeras eksperti pieļauj, ka slēptais darba tirgus veido 70-80% no visiem “atvērtajiem amatiem”.
Kāpēc pastāv slēptais darba tirgus? Daudzi uzņēmumi, meklējot jaunus darbiniekus, dod priekšroku rekomendācijām un tiešai saziņai. Bieži darbinieks tiek meklēts esošajā komandā vai darbiniekiem tiek lūgts rekomendēt uzticamus paziņas. Dažreiz amats ir stratēģiski svarīgs vai prasa konfidencialitāti, tādēļ uzņēmumi nevēlas publiski izziņot vakanci. Tāpat būtiski faktori ir atlases izmaksas (maksa par sludinājuma publicēšanu, atlases speciālista ieguldījums), laika efektivitāte (uzņēmumi nevēlās gaidīt pieteikumus, veltīt laiku izskatīšanai. Efektīvāk ir izmantot esošo kontaktu loku, sociālos tīklus un šādā veidā paātrināt atlases procesu).
Šāda pieeja parāda, ka slēptais darba tirgus nav tikai nejaušība, bet gan apzināta stratēģija, kuru ietekmē uzņēmuma kultūra, vērtības un biznesa mērķi.
Izmanto tiešo pieeju, lai palielinātu iespējas piekļūt slēptajam darba tirgum:
- Izpēti uzņēmumus, kuros vēlaties strādāt, pat ja tiem nav aktuālu vakanču.
- Nosūti uzņēmumam labi sagatavotu CV un pārdomātu pieteikuma vēstuli.
- Seko līdzi sev interesējošo uzņēmumu jaunumiem. Lasi nozares ziņas, uzņēmumu preses relīzes, seko uzņēmumiem sociālajos medijos. Ja uzņēmums plāno jaunu projektu vai paplašināšanos, tā ir lieliska iespēja piedāvāt savus kandidatūru, jo visticamāk komandā būs nepieciešami jauni darbinieki.
Tāpat jāņem vērā iepriekšējais padoms par sava LinkedIn profila izveidošanu, aktīvu izmantošanu. Jo, lai piesaistītu profesionāļus slēpto vakanču aizpildīšanai, var tikt izmantota aktīva uzrunāšana (headhunting).
4. Uzņēmumi, kuri piedāvā personāla atlases pakalpojumus.
Latvijā ir vairāki uzņēmumi, kuri nodrošina personāla atlases, novērtēšanas pakalpojumus. Šiem uzņēmumiem bieži ir informācija arī par slēptajām vakancēm. Noteikti iesakām pievienot savu CV personāla atlases uzņēmumu datu bāzēm. Eiro Personāls kandidātu datu bāzei CV vari pievienot šeit.
Ņemot vērā Eiro Personāls pieredzi, uzsākot jaunu atlases projektu, vispirms tiek izpētīta esošā kandidātu datu bāze. Tādēļ noteikti izmanto šo iespēju, lai mēs varētu ar Tevi sazināties, ja būs kāda interesēm un profilam atbilstoša vakance.
Digitālajā laikmetā darba meklēšana prasa stratēģisku pieeju. Aktīvi izmantojot tiešsaistes rīkus, veidojot kontaktus, apgūstot jaunas prasmes, ievērojami palielināsi savas izredzes atrast piemērotāko darbu. Atceries, ka darba meklēšana var būt ilgstošs process un atteikumi ir daļa no tā. Saglabā pozitīvu attieksmi un turpini attīstīties!