

Gatavošanās darba intervijai – padomi, kļūdas un noderīgi AI rīki
Laba intervijas pieredze sākas jau pirms pirmās tikšanās. Šajā ierakstā atradīsi praktiskus padomus, kā pārliecinoši sagatavoties darba intervijai, no kā labāk izvairīties, un kā izmantot mūsdienīgus AI rīkus, lai pilnveidotu atbildes, trenētu prasmes un mazinātu stresu.
Pirms intervijas: ko noskaidrot un kā sagatavoties
Uzaicinājums uz darba interviju daudziem rada prieku un satraukumu vienlaikus. Rūpīga sagatavošanās var palīdzēt saglabāt mieru un parādīt sevi kā profesionāli. Dalāmies ar dažiem noderīgiem padomiem, gatavojoties darba pārrunām:
- Pārliecinies, ka zini intervijas vietu, laiku un kontaktpersonu. Ja uzaicinājums saņemts e-pastā, ērti vari pievienot to savam kalendāram. Ja informācija saņemta tikai telefoniski – precīzi to pieraksti vai palūdz to nosūtīt arī rakstiski.
- Iepazīsties ar uzņēmumu. Pārskati tā mājaslapu, sociālo tīklu kontus un citus publiskos avotus. Tas palīdzēs labāk izprast uzņēmuma vērtības, aktualitātes un komunikācijas stilu, kā arī sagatavot jēgpilnus jautājumus intervijai.
- Pirmo iespaidu vari atstāt tikai vienu reizi, un koptēlam ir būtiska nozīme. Tīrs un kārtīgs apģērbs, mati un apavi ir pamats. Ja nezini potenciālā darba devēja dress code, business casual jeb pieklājīgs, biroja videi atbilstošs koptēls ir vienmēr droša izvēle.

Ko atcerēties intervijas laikā
Darba intervijas mērķis ir pārbaudīt, cik piemērots esi konkrētajam amatam – ne tikai uz papīra, bet arī dzīvē. Tā ir iespēja ne vien validēt CV sniegto informāciju, bet arī parādīt savas komunikācijas, pašprezentācijas un sadarbības prasmes.
- Apbruņojies ar pacietību. Atlases process nereti sastāv no vairākām kārtām ar dažādiem intervētājiem, tāpēc daži jautājumi var atkārtoties. Tas ir normāli – negaidi, ka katrs intervētājs būs izlasījis visu par tevi un iegaumējis to no galvas.
- Atbildi ar cieņu un sapratni – arī tad, ja jautājumi šķiet jau dzirdēti. Tava attieksme šādos brīžos daudz pastāsta par tavu profesionālo briedumu.
- Ieklausies jautājumos un nepārtrauc. Ļauj intervētājam vadīt sarunu – viņam, visticamāk, ir skaidrs plāns, ko viņš vēlas noskaidrot.
Video interviju specifika
Video intervijas pēc būtības neatšķiras no klātienes sarunām – arī šeit ir svarīgs tavs vizuālais tēls, attieksme un savlaicīga “ierašanās”. Vienīgā atšķirība – šī saruna notiek ekrānā, nevis birojā.

- Pārliecinies, ka esi izvēlējies piemērotu vidi. Lai gan mūsdienās intervijām bieži pievienojas no jebkuras vietas, arī automašīnas, tomēr nodrošini, lai fona troksnis netraucētu sarunai un vide būtu sakopta.
- Velti laiku vizuālajam koptēlam – arī attālināti. Profesionāls apģērbs, sakopts fons un pozitīva attieksme palīdzēs radīt labu iespaidu.
- Testē tehnoloģijas savlaicīgi. Interneta savienojums, mikrofons un kamera – viss iepriekš jāpārbauda, lai tikšanās brīdī nerastos lieks satraukums.
Izplatītākie jautājumi – un kā tiem sagatavoties
Darba intervijās, neatkarīgi no amata vai nozares, bieži tiek uzdoti līdzīgi jautājumi. Tāpēc ir vērts jau laikus sagatavot atbildes uz tiem tematiem, kuri visbiežāk tiek apspriesti:
- Motivācija. Kāpēc tevi interesē tieši šis amats un uzņēmums? Ko vēlies sasniegt jaunajā lomā?
- Stiprās puses. Kādas personīgās īpašības un profesionālās prasmes tev palīdz būt efektīvam darbā?
- Sasniegumi. Ar kādiem rezultātiem vari lepoties? Kā tie attiecas uz šo amatu?
- Praktiskie jautājumi. Kad esi gatavs uzsākt darbu? Kādu atalgojumu sagaidi? Ja uz šiem jautājumiem neesi sagatavojis atbildes, intervijā vari atstāt nenoteiktu vai neprofesionālu iespaidu. Ja šobrīd vēl neesi gatavs runāt par atalgojumu – godīgi pasaki, kāda informācija tev pietrūkst, lai to precizētu, un kad būsi gatavs par to runāt.
- Darba pieredze un atbilstība amatam. Intervētāji noteikti jautās, kā tava iepriekšējā pieredze saistās ar konkrētā amata vajadzībām. Pārskati vakantā amata aprakstu un izcel, kā tieši tu atbilsti sagaidītajam. Jo konkrētākas būs tavas atbildes, jo pārliecinošāk izklausīsies. Savā stāstījumā ieteicams ietvert faktus, datus vai reālus piemērus no iepriekšējās pieredzes. Lielisks veids, kā strukturēt savas atbildes, ir izmantot kādu no šīm metodēm: STAR – situācija, uzdevums, rīcība, rezultāts; PAR – problēma, rīcība, rezultāts. Šīs metodes palīdz atbildēm būt fokusētām, pārskatāmām un atmiņā paliekošām.
Laba intervija nav tikai atbildēšana uz jautājumiem – tā ir abpusēja saruna.
Arvien vairāk uzņēmumu novērtē kandidātus, kuri ir gatavojušies ne tikai runāt par sevi, bet arī uzdot jēgpilnus jautājumus par amatu, komandu un darba vidi. Pirms intervijas apdomā, kāda informācija tev vēl pietrūkst, lai varētu pieņemt pamatotu lēmumu par sadarbību. Nebaidies šo sarunu izmantot arī savā labā – intervija ir arī tavs instruments potenciālā darba devēja izvērtēšanai.
Ko darīt – un ko labāk nedarīt
❌ Pārāk detalizēts stāsts par iepriekšējo darba attiecību izbeigšanu. Izvērtē, kura informācija ir tiešām būtiska. Sīkas detaļas par iepriekšējiem konfliktiem vai neizdošanos novirza sarunas fokusu no svarīgākā – tavas piemērotības jaunajam amatam.
🟦 Ieteikums: Ja nav nekā laba, ko teikt – pieturies pie neitrāla komentāra.
❌ Sūdzības par bijušajiem vadītājiem vai kolēģiem. Negatīvas piezīmes par iepriekšējiem darba devējiem intervijā atstāj sliktu iespaidu. Pat ja pieredze nav bijusi pozitīva, ieteicams fokusēties uz to, ko esi iemācījies vai ieguvis.
❌ Pārāk daudz “mēs”, pārāk maz “es”. Intervētājs nezina, ko tu domā ar “mēs” – uzņēmumu, nodaļu, komandu vai dažus kolēģus, un, galvenais – citus vai sevi? Komandas darbs ir svarīgs, taču jābūt skaidrībai, kāds bija tieši tavs ieguldījums. Pastāsti, ko darīji tu, kāda bija tava loma un kāds bija rezultāts.
🟦 Ieteikums: Uzsvērt komandas darbu ir lieliski, bet neaizmirsti parādīt arī savu personīgo pienesumu.
❌ Tikai viedokļi, maz konkrētas rīcības. Ja jautājums ir par tavu pieredzi, intervētājs vēlas dzirdēt konkrētus piemērus, nevis vispārīgus uzskatus par to, kā citiem vajadzētu rīkoties. Pastāsti, kā esi rīkojies pats.
❌ Garas un nestrukturētas atbildes. Ja intervijai paredzētas 30 minūtes, 20 minūšu monologs par tavu motivāciju nav veiksmīgākā stratēģija. Tas var radīt iespaidu, ka tev ir grūtības fokusēties uz galveno. Prasme izteikties skaidri un kodolīgi ir kļuvusi par jauno profesionālo superspēju.
❌ Pārāk īsas atbildes. Lai gan kodolīgums intervijā ir vērtība, pārlieku īsas atbildes (“jā”, “nē”, “nezinu”) var atstāt iespaidu, ka neesi ieinteresēts, neesi gatavojies vai tev trūkst pieredzes. Īsa atbilde bez paskaidrojuma liedz intervētājam iegūt pilnvērtīgu priekšstatu par tevi.
🟦 Ieteikums: Atbildi konkrēti, bet piedāvā arī kontekstu – īss piemērs vai pamatojums padarīs atbildi jēgpilnu.
Noderīgi digitālie rīki gatavošanās procesam
Mākslīgā intelekta rīki strauji maina to, kā kandidāti var sagatavoties darba intervijām. Tie ļauj simulēt reālas situācijas, strukturēt atbildes un pat saņemt atgriezenisko saiti – ātrāk un ērtāk, tādējādi mazinot satraukumu.

Interviju simulācijas ar personalizētu atgriezenisko saiti
- Conversate (izstrādāts Kornela Universitātē, ASV) – interaktīva lietotne, kurā kandidāts ievada amata nosaukumu, piedalās simulētā intervijā, un saņem komentārus par savām atbildēm. Šī lietotne vēl nav publiski pieejama, taču tā ilustrē, kā attīstās nākotnes interviju treniņi.
Publiski pieejami resursi angļu valodā
- Big Interview – piedāvā video simulācijas, profesionālu padomu bibliotēku un interviju treniņus.
- My Interview Practice – ļauj trenēties ar jautājumiem dažādiem amatiem un saņemt tūlītēju atgriezenisko saiti.
- InterviewBuddy – iespēja satikties ar īstiem cilvēkiem – intervētājiem, kas pārstāv konkrētu nozari.
Ģeneratīvais AI – daudzpusīgs sabiedrotais
ChatGPT un līdzīgi rīki kļūst par spēcīgu palīgu sagatavošanās procesā. Tos vari izmantot, lai:
- ģenerētu iespējamos intervijas jautājumus pēc amata nosaukuma,
- strukturētu atbildes pēc STAR vai PAR metodes,
- analizētu uzņēmuma mājaslapu un sagatavotu jautājumus,
- veiktu lomu spēles ar simulētām intervijām.
Noderīgi raksti ar konkrētiem promptiem:
Mākslīgais intelekts nevar runāt Tavā vietā, bet tas var palīdzēt sagatavoties, lai justos daudz pārliecinošāk.
Šajā rakstā apkopotie ieteikumi attiecas galvenokārt uz vispārēju gatavošanos pirmajai darba intervijai. Protams, interviju formāti var atšķirties – tā var būt uzvedības intervija, tehniska saruna vai prezentācija, un katra no tām prasa atšķirīgu pieeju. Tomēr interviju pieredzi vislabāk iespējams iegūt vienā veidā – intervējoties.
Gatavojoties intervijai, tu ne tikai pilnveido savas atbildes, bet arī iegūsti lielāku skaidrību par to, ko meklē nākamajā profesionālajā posmā. Mēs ticam, ka pārdomāta sagatavošanās ir būtisks priekšnosacījums veiksmīgai sadarbībai.
Ja Tev ir svarīga profesionāla pieeja personāla atlasei – tiekamies sarunā!